Véres küzdelmek
Fülöp-szigetek történelmét a kezdetektől a mai napig nagyon sok erőszak, vér, háborúskodás jellemzi. Számtalan megszálláson, gyarmatosításon és polgárháborún ment keresztül a Fillipinó nép. Ilyen veszélyes közegben fejlődött ki az Eskrima. Az embereknek valódi védelemre, működő harci technikákra volt szükségük az életben maradáshoz és az Eskrima ezt biztosította a számukra.
Fülöp-szigetek földrajzi tagoltsága miatt a számtalan szigeten megannyi klán uralkodott. Mindegyik klánnak saját harcosani voltak, akik béke időben is szivesen összemérték a tudásukat más csoportok harcosaival, így eldöntve, hogy melyik stílusirányzat a jobb. Ezekre a küzdelmekre a legtöbb esetben a különböző ünnepek alkalmával került sor.
A viadalon résztvevő harcosok maguk gondoskodtak a fegyvereikről (bot, dupla bot, hosszú bot) és védőfelszerelésükről, ami általában vastagabb szövésű, durvább textilt jelentett. Ezeket az anyagokat csavarták a fejükre, testükre, karjukra, lábukra, hogy "védjék", tompítsák az ütés okozta roncsolást. E tradícionális fülöp-szigeteki küzdelmeken nagyon sok súlyos sérülés történt, nem volt ritka a halállal végződő összecsapás sem.
Ezeket a fegyverrel vivott megméretetéseket nyugodtan nevezhetjük élet-halál harcnak is!
A XX. század második felétől egyre több törekvés történt, hogy szabályok közé és védőfelszerelésssel vivják a küzdelmeket. Az 1970-es években alkotta meg Dionisio Canete - a cebui Doce Pares Eskrima Klub nagymestere - a manapság is használt védő ruha elődjét, így lehetővé téve a biztonságos versenyzést mindenki számára.
1979-ben rendezték az Első Nemzetközi Fülöp-szigeteki Bajnokságot melyen már a Dionisio Canete által megalkotott versenyszabály és védőfelszerelés fémjelzett.
1989-ben 10 ország részvételével megrendezték az Első Nyílt Eskrima Kali Arnis Bajnokságot Cebuban. Mára már több mint 50 ország vesz részt a Világ Eskrima Kali Arnis Szövetség (ang.: WEKAF) felügyelete alatt megrendezésre kerülő Világbajnokságon.
Magyar nemzetközi eredmények:
Dankó Ferenc - Világbajnok (2008., 2010.)
Barabás Zoltán - Európabajnok (2011.)
Nagy Tamás - EB ezüst- és bronzérem (2011.)
Gib János - EB ezüstérem (2011.)
Sánta Barnabás - EB ezüstérem (2011.)
Cifra Roland - EB ezüstérem (2011.)
Horváth Csaba - EB ezüstérem (2011.)
Bódi Anita - EB ezüstérem (2011.)
Női csapat - EB bronzérem (2011.)
Női csapat tagjai: Fibinger Zsuzsa, Bódi Anita, Rezes Ildikó