HTML

Túlélés Fülöp-szigeteken

Ezen blogon keresztül szeretném megmutatni, hogy milyen akadályokat kell leküzdenie egy amatőr sportolónak - család és munka mellett Magyarországon egy kevésbé ismert versenyágban az ESKRIMÁBAN -, hogy kijusson egy világversenyre nem is akárhová, hanem Fülöp-szigetekre, egy veszélyes világba. Milyen nehézségekkel találom magam szemben? Utazás, verseny, közbiztonság. Mi vár a Föld másik oldalán? Veszély? Izgalom? Kaland?

Friss topikok

Címkék

Második kör

2012.06.22. 00:31 Eskrimador

8esu8aa.png

Kedves Barátaim!

Ma délután túlestem a második körön az oltásokat tekintve. Nem a vagány doktornő volt és nem is a fenti képen látható "kedves" néni. A mostani orvosnő határozottan, gépiesen cselekedett, csak csinálta a dolgát, mint a gépsor melletti munkás, aki azt várja, hogy elfogyjanak a termékek a szalagról és mehessen haza. Az igazsághoz az is hozzá tartozik, hogy ma rekordot döngetett a hőség, és sokan is voltak az oltásközpontban. Olyannyira, hogy a kilincset egymás kezébe adták. Hát igen elkezdődött a szabadságszezon.

Az oltás sokkal jobban fájt, mint múlt alkalommal, és vérzett is. Nem is kicsit! Mind a két vállam!

A rendelőben a dokinő nem lacafacázott odalépett a tűvel és megszúrta a bal vállamat. Ideget talált. Végig zsibbadt a karom egészen a kis ujjam végéig. Nagyon kellemetlen érzés volt. Éreztem a vállam bőrén egy meleg folyást. Odanéztem, akkor láttam, hogy egy vércsík indult meg a felkaromon az alkarom felé. Szólok: Vérzik. Válasz: Nem baj, mindjárt eláll. Felszívta a másik ampullából az oltóanyagot, odalépett másodszorra is és bökött. Most a jobb vállamat. Ez is fájt és vérzett. Később megtudtam, a nagy melegben a kapillárisok kitágulnak, ezért a hőségbe adott oltások többsége vérzik. Letörölte a vért egy vattapamaccsal, leragasztotta az oltás helyét és már mehettem is ki a szobájából. Hát ennyi volt. Túléltem, védett lettem, a többi meg már a múlté.

A sok ember - még ha időpontra is kellett mennem - várakozást eredményezett. Na nem sokat kb. 15 percet. Ez idő alatt belenéztem az asztalon heverő prospektusokba, kiadványokba, és okos tanácsokra leltem:

  • csak palackozott vizet fogyasszon az utazó, sőt ha lehet csak ezzel a vízzel mosson fogat ,
  • csak kellően átsült, megfőzött ételeket fogyasszunk, forrók és frissek legyenek,
  • ha lehet csak a szállodában étkezzünk az étterem választékából,
  • utcai árustól semmiképpen ne vegyünk ételt,
  • nyers zöldség, gyümölcs fogyasztását kerüljük,
  • magas faktorszámú fényvédőt, naptejet rendszeresen használjunk,
  • éjszakára szúnyogháló, elektromos szúnyogriasztó használata javasolt, ha a szálláshely nem légkondis.

 

Egy másik kiadványban a magunkkal vihető útipatika táska tartalmát vázolták:

  • szúnyogriasztó krém, aminek a DIETIL-TOLUAMID: DEET-je 30% legyen minimum,
  • fájdalom-lázcsillapító, gyulladáscsökkentő: Algopyrin, Cataflam, Panadol, Aleve,
  • hasmenésre: Bolus Andstringens, Normix tabletta, Imodium,
  • erős hasmenés esetén ső és elektrolitpótlásra javasolt a Normolyt,
  • görcsoldó No-Spa, gyomorégésre Rennie,
  • égésre: Panthenol spray, bőrre: Fenistil  gél,
  • megfázásra: neocitrán, orrspray, torokra: mebucain,
  • allergiára: kálcium pezsgőtabletta, 
  • sérülésre: Betadin, kötszer, sebtapasz,
  • izomra: Flector kenőcs.

 

És a végére egy érdekesség a repüléssel kapcsolatban. Tudtátok, hogy a hosszú repülőút veszélyt jelent az emberi szervezetre? Igen sajnos ez igaz! 2000-ben tüdő embóliában meghalt egy 28 éves lány 20 órai repülést követően. Hogy miért? A vérkeringés a kulcs. A repülés során a megfelelő vénás keringést számtalan tényező akadályozza: immobilitás, kényszertesttartás, csökkent légnyomás, alacsony páratartalom. A vénás keringéshez izommozgásra van szükség. Immobilitás esetén ez nem megfelelő. A kényszertartás miatt bizonyos erekben szintén gátolt lehet a megfelelő áramlás. Ennek következtében a vérben a finom egyensúly eltolódik az alvadás irányába. A keringés zavarát jelzi a lábak zsibbadása, megdagadása is. Plusz, vannak állapotok, melyek segítenek a keringési zavar kialakulásában: túlsúly, visszér betegségek, 60 év feletti életkor, terhesség, bizonyos szívbetegségek, daganatos megbetegedések, csökkent folyadékbevitel, alkohol fagyasztás, altató-nyugtató szedése.

Megelőzés módjai:

  1. Tornáztassuk a lábunkat, mozgassuk a bokánkat, lábfejünket, végezzük izometriás gyakorlatokat, gyakran sétáljunk (amennyire lehetőségünk van rá), álljunk lábujjhegyre és lépegessünk piciket.
  2. Igyunk minél gyakrabban folyadékot, ha lehet vizet és ne alkoholt.
  3. szükség esetén viseljünk gumiharisnyát, fáslit.

Remélem nem csak nekem voltak hasznosak ezek az információk.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://eskrimador.blog.hu/api/trackback/id/tr64601609

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása