Független állam
1946 óta az új független állam politikai instabilitással küzd.
1970-es évek elején Ferdinand Marcos volt a választott elnök. Félve attól, hogy nem választják meg harmadszorra, 1972. szeptember 21-én kihirdette a hadiállapotot és rendeleti kormányzást. Ez a lépés még inkább növelte a politikai instabilitást. Megerősödtek a kommunista és szélsőséges muszlim erők. 1986. januárjában Marcos elcsalta a választásokat, ami heves tiltakozásokat váltott ki. A választás eredményét mindenki hamisnak tartotta, így patt helyzet alakult ki az elnökhöz hű erők és a lázadó katonák között. A lázadókat támogatták a tüntetők, akik a Marcos kormány vezetőinek lemondását követelték. Végül a választások győztesének Corazon Aquinót ismerték el.
Az 1986-os események után a demokráciára való visszatérést és a kormányzati reformokat veszélyeztette az állam nagyarányú eladósodása, a kormányzati korrupció, puccskísérletek, a kommunisták felkelései és a szélsőséges muszlimok lázadásai.
1992-ben megválasztott Fidel V. Ramos kormánya idején a gazdaság virágzott. Azonban a kelet-ázsiai pénzügyi válság 1997-ben megsemmisítette az addigi eredményeket.
A következő elnök Josph Estrada bukását népi tiltakozás okozta 2001-ben.
A jelenlegi elnök a Gloria Macapagal-Arroyo.