HTML

Túlélés Fülöp-szigeteken

Ezen blogon keresztül szeretném megmutatni, hogy milyen akadályokat kell leküzdenie egy amatőr sportolónak - család és munka mellett Magyarországon egy kevésbé ismert versenyágban az ESKRIMÁBAN -, hogy kijusson egy világversenyre nem is akárhová, hanem Fülöp-szigetekre, egy veszélyes világba. Milyen nehézségekkel találom magam szemben? Utazás, verseny, közbiztonság. Mi vár a Föld másik oldalán? Veszély? Izgalom? Kaland?

Friss topikok

Címkék

Fülöp-szigetek történelme 3. rész

2012.06.09. 14:56 Eskrimador

Amerikai félgyarmat 

Andres Bonifacio által vezetett Katipunan nevű szervezet meggyőződése volt, hogy Spanyolországtól való elválás felkeléssel érhető el. Ahhoz, hogy ezt sikeresen végre tudják hajtani 200.000 filippínó szimpatizánst toboroztak össze, akiket az Eskrima alapjaira oktattak. Bonifacio e csapattal lázadást robbantott ki 1896. augusztus 30-án. A további események vezetője Emilio Aguinaldo lett. Forradalmi kormányt alakított, bár a spanyol főkormányzó, Fernando Primo de Rivera is forradalmat hirdetett 1897. május 17-én. Aguinaldo 1898. június 12-én kikiáltotta Fülöp-szigetek függetlenségét, és önmagát államfővé nyilvánította.

A Spanyol - Amerikai háború a Fülöp-szigetekre is jelentős hatással volt. 1898 május 1-én George Dewey tábornok által vezetett amerikai hadsereg legyőzte a spanyolokat és bevonult Manilába. A békekötéskor - 1898. december 10-én - Fülöp-szigetek amerikai fennhatóság alá került, 20 millió dollár kifizetése ellenében a spanyoloknak. Amerika meghatározó gazdasági hatalommá vált a térségben. 

Amerika ígéretet tett a fülöp-szigetekieknek, hogy visszaadja függetlenségét, ezért Emilio Aguinaldo 1899. január 23-án deklarálta a Fülöp-szigeteki Köztársaságot. Ezzel a kijelentésével Amerika feldühödött és folytatta a szigetvilág elfoglalását. Aguinaldo és katonái szabadságharcot indítottak az amerikaiak ellen 1899. február 4-én.

1901. március 23-án az Egyesült Államok hivatalosan megállapította az ellenségeskedések befejezését, mikor csapataik fogságba ejtették Aguinaldót. A harcok azonban 1913-ig folytatódtak milliónyi filippínó életet követelve.

Az ország kezdetben terület volt, majd 1935-ben bizonyos önkormányzatot kapott, megalakult a Fülöp-szigetek Közösség. Az amerikaiak tervezték, hogy a következő évtizedben kiterjesztik az önkormányzatot, de a végrehajtást felfüggesztették a második világháború kitörése miatt.

A második világháborúban Japán elfoglalta Fülöp-szigeteket. Japán veresége után az ellenőrzés megoszlott az amerikai csapatok és az 1944-45-ben működött fülöp-szigeteki felszabadító mozgalmak között. Az Amerikai Egyesült Államok 1946. július 4-én elismerte a Fülöp-szigetek függetlenségét.

To be continued.....

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://eskrimador.blog.hu/api/trackback/id/tr574575232

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása