HTML

Túlélés Fülöp-szigeteken

Ezen blogon keresztül szeretném megmutatni, hogy milyen akadályokat kell leküzdenie egy amatőr sportolónak - család és munka mellett Magyarországon egy kevésbé ismert versenyágban az ESKRIMÁBAN -, hogy kijusson egy világversenyre nem is akárhová, hanem Fülöp-szigetekre, egy veszélyes világba. Milyen nehézségekkel találom magam szemben? Utazás, verseny, közbiztonság. Mi vár a Föld másik oldalán? Veszély? Izgalom? Kaland?

Friss topikok

Címkék

Fülöp-szigetek történelme 1. rész

2012.06.03. 20:19 Eskrimador

 Az európaiak számára Ferdinand Magellán, Spanyolország szolgálatában álló portugál hajós fedezte fel 1521-ben. II. Fülöp spanyol királyról nevezte el és a spanyol korona javára gyarmatosította a szigetvilágot.

Gyarmatosítás előtti idők

Palawan-szigetén, a Tabon barlangban 47.000 éves emberi maradványokat találtak, így a taboni embert tartották a Fülöp-szigetek első lakosának. Azonban, 2007-ben a Fülöp-szigeteki Egyetem és Nemzeti Múzeum régészei Callao-barlang feltárásakor egy lábközépcsontra bukkantak. Kormeghatározás alapján kb. 60.000 éves lehet. Sajnos az nem derült ki, hogy nőé vagy férfié a lelet, de a helyszín alapján bizonyítottnak látták, hogy vadászott. Az még eldöntésre vár, hogy a callaó-i emberek tutajon honnan érkeztek - az ázsiai kontinensről, a környező délkelet-ázsiai szigetekről vagy máshonnan.

A Negritók i.e. 30 ezer körül érkeztek a Fülöp-szigetekre Közép-ázsiából. Ők már fegyvereket használtak. Kultúrájuk gyökerei mai napig fellelhetők Luzon, Visayas és Mindanao területeken. 

Az ausztronézek ázsiából vándoroltak Taiwanra és onnan érkeztek a Fülöp-szigetekre 6000 éve, letelepedtek, majd tovább vándoroltak Indonéziába, Malajziában.

A fülöp-szigeteki kultúra rokonságban állt Malajzia, Indonézia, ókori India kultúrájával, népe a 9. század óta kereskedelmi kapcsolatban állt Kínával és Japánnal.

Ferdinand Magellan megérkezése

 Ferdinand Magellán a nagy felfedező hajóival és legénységével 1521. március 17-én érte el Samar szigetét, másnap pedig Homonhon szigetet. 1521. március 28-án fedezték fel Limasawa szigetet, ahol a fülöp-szigeteki történelemben először ünnepeltek húsvétot. Cebu szigetét április 7-én érte el az expedíció. 1521. április 26-án partra szálltak a hódítók Maktan-szigetén, de a térdig érő vízben kiszolgáltatottá váltak a parton fegyverekkel (botokkal, lándzsákkal) várakozó bennszülötteknek. Ilyen távolságból (hajó - part) a muskétáik tüze nem ütötte át a fapajzsokat. Magellán megsebesült és a bennszülöttek lemészárolták. A vereség kapcsán Cebu uralkodója cselt eszelt ki, hogy megszerezze a spanyol hajókat. Ünnepségre hívta a tiszteket, és a 29 partra szállt európait vagy lemészárolta vagy foglyul ejtette, hogy váltságdíjat fizettessen a hajón maradtakkal. Ám a hajón maradottak fizetés helyett inkább kereket oldottak.

Egy kis zenés összeállítás:

 

To be continued......

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://eskrimador.blog.hu/api/trackback/id/tr354563406

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása