A Fülöp-szigetek független demokratikus állam Délkelet-Ázsiában. Nevét a később királlyá koronázott Fülöp hercegről kapta. Keletről a Csendes-Óceán, nyugatról a Dél-kínai tenger mossa partjait. Délen Malajziával és Indonéziával, északon Tajvannal határos. Területe: 300.000 km2, népesség: 85 millió fő (2010. végi adat), népsűrűség: 292 fő/km2. 7107 szigetet foglal magába, ebből kb. 800 sziget lakott. Az ország területének 96%-át a 11 legnagyobb sziget teszi ki. Ezek közül a legnagyobb Luzon, itt található az ország fővárosa: Manila. Hivatalos nyelv a tagalog (fillipino), beszélt nyelvek: angol, cebuano, ilokano, hiligaynon, bikol, winaray, pampanga, maranao, tausug.
Az ország területének háromnegyede a szigetek ívét követő hegyvidék. Gyakoriak a földrengések és jelentős a vulkáni tevékenység. A legmagasabb pontja Mindanao szigeten Mount Apo 2954 méter. Főbb folyók: Cagayan, Agusan, Kabacan.
Nagyon gazdag a szigetek természetes állatvilága, mind a szárazföldön, mind a tengerekben. Eredetileg nem éltek ragadozó emlősök Fülöp-szigeteken. Szerepüket a kígyók (piton, kobra) és a ragadozó madarak töltötték be.
A mezőgazdaság legfontosabb ága a növénytermesztés (rizs, kukorica, cukornád). Világelső a kókuszdió-, ananász- és kopratermelésben. (A kopra a kókuszdió kiszárított húsa, amely alapanyaga a kókuszolajnak és számtalan takarmánynak.) Az állattenyésztés elmaradott.
Földje ásványkincsekben gazdag, kiemelkedő a réz- és nemesfémbányászat.